2018 Rebel Stage Lineup Announced

For many Summerfest attendees, there’s a bit of mystery surrounding The Rebel Stage, but for others, it’s a hidden haven of local music at The Big Gig. Operated by Whiskey of the Damned, The Rebel Stage is in their 11th year of operation, with each year getting bigger and better within the festival grounds. There’s still some gaps, but here’s the preliminary lineup for The Rebel Stage at Summerfest this year. Check out their brand new website for more updates.

Wednesday June 27

12:00pm-2:00pm TBA
3:00pm – Under Aegis
4:00pm – A Silent Truth
5:00pm – Widacre
6:00pm – So Far The End
7:00pm – TBA
8:00pm – They Never Say No

Thursday June 28

12:00pm – TBA
1:00pm – Billy Dreamer
2:00pm – Dorothy’s Worst
3:00pm – The Moguls
4:00pm – TBA
5:00pm – Size 5’s
6:00pm – Everything Must Die
7:00pm – White Knuckles
8:00pm – Dreamhouse

Friday June 29

12:00pm – TBA
1:00pm – Final Drive
2:00pm – Fool’s Brew
3:00pm – cyanosis
4:00pm – Thrasher
5:00pm – Face the Fire
6:00pm – Brett and The Dandys
7:00pm – Conniption
8:00pm – Mötley Brüe

Saturday June 30

12:00pm – Gold Steps
1:00pm – Tapebenders
2:00pm – Sunny D and Rum
3:00pm – Spatola
4:00pm – Modern Echo
5:00pm – Versio Curs
6:00pm – TBA
7:00pm – TBA
8:000pm – OncetheSun

Sunday July 1

12:00pm – TBA
1:00pm – Eoin McCarthy
2:00pm – Andrew David Weber
3:00pm – Matthew Haeffel
4:00pm – Mariano LaTona
5:00pm – Hot by Ziggy
6:00pm – JD the Chef
7:00pm – Hanks
8:00pm – WeAreOne

Tuesday July 3

12:00pm – TBA
1:00pm – TBA
2:00pm – Midnight Liedtke and The Witching Hour
3:00pm – TBA
4:00pm – Beaumont James & The Wild Claims
5:00pm – Coffin Hollow
6:00pm – TBA
7:00pm – Pay The Devil
8:00pm – Shane Dar

Wednesday July 4

12:00pm – TBA
1:00pm – All Kings Fall
2:00pm – Warpiper
3:00pm – TBA
4:00pm – TBA
5:00pm – H1Z1
6:00pm – Three Left
7:00pm – No Conviction
8:00pm – The Red Flags

Thursday July 5

12:00pm – Memories Wither
1:00pm – TBA
2:00pm – Morta Skuld
3:00pm –Anomaly
4:00pm – 40oz Fist
5:00pm – Casket Robbery
6:00pm – Consume the Divide
7:00pm – TBA
8:00pm – Reflection of Flesh

Friday July 6

12:00pm – TBA
1:00pm – Oblivion Zero
2:00pm – Keystones
3:00pm – The Roving Scallywags
4:00pm – The Deathless Dogs
5:00pm – The Ol’ One Two’s
6:00pm – The Atomic Spins
7:00pm – Brave The Sea
8:00pm – Whiskey of the Damned

Saturday July 7

12:00pm – 1:00pm – The First Rule
1:20pm – 2:20pm – Ghost Machines
2:40pm – 3:40pm – Slaughter Party
4:00pm – 5:00pm – The Almas
5:20pm – 6:20pm – Cheap Sleaze
6:40pm – 7:40pm – Thin The Heard
8:00pm – 9:00pm – Siren of Sorrow

Sunday July 8

12:00pm – TBA
1:00pm – Jesse Frewerd
2:00pm – TBA
3:00pm – Bubbles Erotica
4:00pm – Cyanide Son
5:00pm – Rocket Paloma
6:00pm – Anura
7:00pm – Monorail Central
8:00pm – November Criminals

Leave a Reply